Pleasant

kommer upp i nordöstra Ohio börjar nov

kommer upp i nordöstra Ohio börjar nov

Här är en kort sammanfattning av några kommande underhållningsalternativ i nordöstra Ohio. Gör inlagor för övervägande via e-post. 31; Jazz Age: American Style på 1920-talet, till och med 14 januari; 100 år, till och med 13 maj; Angkor: Kambodjansk skulptur Från Banteay Chhmar, till och med 7 januari; Weiss: B (Kitty) Dog (Dogs), till och med 3 december; Riches to Rags: Amerikansk fotografi i depression, till och med 31 december; och hjältar: Forntida legender i renässanskonst, 31 december; Sörjare från Isabellas grav i Bourbon, 4 februari; Wadsworth och Jae Jarrell, till och med 25 februari.

FAVA Galleri: 39 S. Main St., Oberlin, presenterar medlemmar Holiday Show, genom dec.

Galleri One: 7003 Center St., Mentor, presenterar sjätte årliga Nose Warm Heart-barnkonstutställningen, med verk som visar djur från Lake Humane Society och Marilyn Voice, till och med 5 jan. Viktminskning Tabletter (Röstningen slutar november nov. december 2 december 2 .

Lakeland Community College: 7700 Clocktower Drive, Kirtland, presenterar Lakeland Community College Visual Arts fakultetsutställning, till och med jan 27 och 28 november.

Museum of Contemporary Art (MOCA) Cleveland: 11400 Euclid Ave., presenterar poetisk satsning, till och med 28 januari; Collins: Mitt hjärta i min hand och min hand är pierced och min hand i väskan, och baksidan är stängd och mitt hjärta fångas, senast den 28 januari; Tauba Auerbach och Eliane Radigue och Denny: Grundare Paradox, februari till 10 juni.

Sandusky Cultural Center: 2130 Hayes Ave., Sandusky, presenterar till och med 26 november; Hinton, 7 januari till 11 februari; 18 februari till och med 15 mars Artifact Machine, 15 april till och med 20 maj. 123rd St., Cleveland, presenterar Voicelessly to a Distant Silence, ett nytt arbete av Paul O och Voyage / 2017 / Andrew T. Chakalis, genom 22 december.

Stocker Arts Center på Lorain County Community College: 1005 N. Abbe Road, Elyria, presenterar Lorain County Printmakers utställning, senast 8 december i Beth K.

Transformatorstation: 1460 W. 29: e St, Cleveland, presenterar Olson, genom 10 dec; Birchfield: Stagger When Seeing Visions, till och med den 10 december Roberts och Henry Ross: Death Knell, till och med 10 december.

Ursuline College Florence O Wasmer Gallery: 2550 Lander Road, Pepper Pike, presenterar Glam: Höjdpunkter i Ursuline College Historic Costume Study Collection, till och med dec. 3 november). Ring 440 646 8121.

Valley Art Center: 155 Bell St., Chagrin Falls, presenterar 46 årliga Juried Art Exhibit, till och med 13 december.

Willoughby Hills Community Center Galleri: 35400 Chardon Road, presenterar Pixels, Pencil, till och med den 8 jan. 5 och 6 eftersökta är två kvinnor på 30-talet, två kvinnor i 40-talet och 50-talet och en man i 30-talet.

Cleveland Performing Arts Ministries: kommer att hålla auditioner för denna säsongsföreställningar av berättelsen om Jesu rättegång, utförande och uppståndelse, 11 december och 12 på Gilmour Academy Lower School i Gates Mills.

Mad Factory: 39 S. Main St., Suite. Dec. 11 december uppmanas dessa auditioner att förbereda en 32 barskärning och ha musik i ett bindemedel (ackompanjatör kommer att tillhandahållas). 5 och 6 december (efter överenskommelse) i C. K. Rickel Theatre i Royce Hall of Fine and Performing Arts vid Erie College i Painesville (showen kommer att springa 9 februari till 4 mars på C. K. Rickel Theatre).

Komedi Komedi Festival: skryter 35 visar, kommer att vara 29 november till december 1 dec på Playhouse Square.

Cleveland Improv: 1148 Main Ave., Cleveland, presenterar TK Kirkland, nov 24 men 26; Jess Hilarious, nov 29; Brandon T. Jackson, 1 december till 3.

Hard Rock Rocksino på Northfield Park: 10777 Northfield Road, Northfield, presenterar Rob Schneider, 24 november.

Hilarities 4th Street Theatre: 2025 E. Fourth St., Cleveland, presenterar John Caparulo, genom 25 november. Mike Polk Jr. Show Thanksgiving Edition, 26 nov; Derick Lengwenus presenterar det bästa av Cleveland Comedy Festival, Gå Ner ett Kilo I Veckan 29 nov; Tom Papa, nov 30 till december 2 jan 12; Brian Regan, jan 27; Kathleen Madigan, Feb. 1, 25; Gör Säg Tänk, dec 9; Davey självmord, 10 dec; SWMRS, The Interrupters, The Regrettes, 13 dec; Lil Pump, 15 dec; Winter Warm Up, 16 dec; Mushroomhead, School X Mas, 23 dec; Twiztid New Years Evil, Dec. 31; Född, 8 februari; Neck Deep, Feb. 10; Tokio Hotel, 14 februari; Maskinchef, 16 februari; Portugal, Man och Twin Peaks, 18 februari; The Decibel Magazine Tour med Enslaved, Volvesof Throne Room, 21 februari; Y 1 mars; Michael Schenker Group, 16 mars; Nightwish, mars 24; Dan Auerbach The Easy Eve Sound Revue, 31 mars; Mörkret, 14 april; Nilen Soulfly, maj 4; Sömnlöshet, 23 majHammerfall, Flotsam och Jetsam, 1 juni.

Beachland Ballroom: 15711 Waterloo Road, Cleveland, presenterar Lotus, 24 november; Schwartz Brothers, Crazy Marvin Blues Express, 24 nov; Admirablesna, nov 24; Tim Moon, 25 nov; Fönsterhundar, Infinity Spree, Tom Katlees, 25 nov; Joshua Jesty, Maura Rogers, Mike Uva, 26 nov; Joe Hertler och The Rainbow Seekers, 29 nov; Moon Hooch, Gnomedad, 30 nov; Bägarnas Ande, Kapten Kid, Label Me Lecter, Nov. 30; The Hi Views, 1 december; Night Demon, Breaker, Shok Paris, Resistance, 2 december; Blues vs Opiods, Travis Haddix Blues Band, Gaetano Letizia The Underworld, Colin Dussault Band, Sam Hooper Group, Bluescasters, 3 december; ZooFunkYou, The Cat Meow, 3 december; Reverend Horton Heat, Junior Brown, The Blasters, Big Sandy, 6 december; Matthew Milia, Peter Oren, Dolfish, 7 december; Hackensaw Boys, swap meet, dec 8; John Lennon Remembered, dec 8; Ottawa, Public, Saint Light, dec 9; Blockhead, P. Stoops, dec 9; Tab Benoit, Eric Johanson, 10 dec; Arin Ray, 11 nov; Bill Kirchen för mycket kul, 12 december; Twisted Pine, The Vindy Dec 13; Rötter av en uppror, försvinnande Apollo, 14 december; Säg någonting, Radar State, Backwards r, Night 1, Dec. 16 17; Säg någonting, Radar State, Backwards r, Night 2, Dec 17; Rachel Hunt, 17 dec; Billy Galewood, 19 dec; JP Chatfield Boys, 20 dec; Marcus Alan Ward, 22 december; Snowflak Soiree ft. Blue Moon Soup, Splitroot, 22 december; Obnox, Döda Hippies, Järnoxid, Wetbrain, Dec. 23; Broccoli Samurai, Wanyama, 23 december; Duvor som spelar Ping Pong, Jones för Revival, 29 december 30; Cyklar, 29 dec; Earphorik, 30 dec; Cyklar, 30 dec; Cloud Nothings Nye Show, ett halvt djur, jul Husdjur, 31 december; Den sista revel, 4 januari; Fred Eaglesmith, Tif Ginn, 5 jan; Cowslingers, jan 5; Ernie Krivda Generation Next Jazz Quartet, 7 januari; Cleveland Blues Society jam nite, jan 8; Hassles, Jan 10; Anthony Gomes, Jan 11; Ben Caplan, Istvan Medgyesi, 11 januari; Keller Williams, jan 12; ProgNation 2 års jubileumshow, Jim Volk, jan 13; Flobots, jan 16; Snail Mail, Lomelda, jan 22; Ben Miller Band, Chicago Farmer, jan 25; Noah Gundersen, Lizzy Gundersen, 2 februari; Går Man Ner I Vikt Varför?, 3 februari; Samantha Fish, 6 februari; Greensky Bluegrass, 7 februari; De kan vara jättar, 11 februari; De infamous Stringdusters, Horseshoes Hand Grenades, Feb. 13; Valerie juni, kriget och fördraget, 23 februari; Sallad Galaktisk, 25 februari; Soja, 11 mars; Jonatha Brooke, 21 mars; Altan, 22 mars; Coast Modern, 29 mars; The Mountain Goats, 13 april; Anderson East, Devon Gilfilliam, 14 april; Weepies Hideaway 10 års jubileumsresa, 16 april; Fortunate Youth, Ballyhoo, Tatanka, 18 april; Brian Fallon och The Howling Weather, Caitlin Rose, 21 april.